Czym są banki mleka kobiecego?
Naturalny pokarm matki ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój noworodka. Mleko matki odgrywa szczególną rolę w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie lub maluchów borykających się z ciężkimi chorobami.
Wpływ pokarmu matki na rozwój i zdrowie dziecka
Kobiecy pokarm to niezastąpione źródło drogocennych składników, które pozwalają dziecku na prawidłowy rozwój, chroniąc je przed różnego rodzaju zagrożeniami. Mleko matki zawiera substancje, które skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji, a także różnego rodzaju chorób.
Dodatkowo karmienie mlekiem matki ma również ogromny wpływ na późniejszy rozwój dziecka, minimalizując ryzyko pojawienia się schorzeń takich jak otyłość czy cukrzyca 1 i 2 stopnia.
Czasami karmienie dziecka pokarmem jego własnej matki staje się jednak niemożliwe. W sytuacjach tego typu, kiedy na szali znajduje się zdrowie i życie malucha koniecznym okazuje się poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.
Banki mleka – na czym polegają?
Banki mleka (tutaj) to specjalistyczne placówki, które zajmują się pobieraniem, magazynowaniem oraz dystrybucją kobiecego mleka. Głównym zadaniem banków mleka jest zabezpieczenie pokarmu oraz upewnienie się, że trafi on do najbardziej potrzebujących.
Priorytetowymi odbiorcami pokarmu zgromadzonego w bankach mleka są dzieci przedwcześnie urodzone oraz dzieci cierpiące na ciężkie choroby. Mleko matki ma pomóc najsłabszym i najbardziej bezbronnym pacjentom, umożliwiając ich prawidłowy rozwój. Substancje zawarte w naturalnym kobiecym pokarmie pomagają w zwalczaniu chorób, wzmacniając organizm malucha.
Banki mleka pozyskują pokarm od Honorowych Dawczyń, które dobrowolnie i nieodpłatnie decydują się na współpracę z daną placówką. Dawczynią pokarmu może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, posiadająca nadwyżki pokarmu. W trosce o bezpieczeństwo małych pacjentów dawczynie poddawane są regularnym badaniom, które mają na celu potwierdzenie dobrego stanu zdrowia kobiety.