Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

noszenie dziecka na spacerze

Noszenie to jedna z podstawowych czynności, które rodzice wykonują przy małym dziecku. Jego funkcja nie ogranicza się do przeniesienia niemowlęcia w inne miejsce, ale także pozwala maluszkowi się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Dźwiganie dziecka jest jednak także sporym obciążeniem dla kręgosłupa – dobrą alternatywą może okazać się chusta do noszenia dziecka. Jakie są jej zalety?

Zalety noszenia dziecka

Trzymanie dziecka na rękach jest nie tylko najbardziej instynktownym sposobem na transportowanie maluszka, ale też odgrywa ważną rolę w jego rozwoju. Zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i buduje niezwykłą relację między rodzicem a pociechą. Dziecko, które znajduje się blisko mamy czy taty, jest spokojniejsze i mniej płaczliwe. Bliskość jest na etapie wczesnego dzieciństwa niezwykle ważna dla malucha – gwarantuje mu prawidłowy rozwój nie tylko emocjonalny, ale także fizyczny.

Chusta do noszenia – wygodniejsza alternatywa dla rąk

chusta tkana bawełnianaKażdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jednak ciągłe noszenie niemowlęcia na rękach może być bardzo kłopotliwe. Nie tylko znacznie obciąża ono kręgosłup, ale przede wszystkim odbiera wolne ręce i uniemożliwia wykonywanie innych czynności. Chusta do noszenia dziecka rozwiązuje ten problem i oferuje wiele innych korzyści. Prawidłowo założone chusty do noszenia rozkładają ciężar dziecka na różne partie ciała, odciążając kręgosłup. Niemowlę znajduje się stale blisko rodzica i jest spokojniejsze, a dorosły może zajmować się innymi czynnościami, ponieważ nie ma stale zajętych rąk. Badania pokazują, że noszone w chustach dzieci łagodniej przechodzą kolki i okres ząbkowania, mają także bliższą relację z rodzicem. Co więcej, chusty są bezpieczne dla postawy maluszka – umożliwiają mu przyjęcie naturalnej, zdrowej pozycji.