Jak wybrać buciki niemowlęce?

wybór pierwszych bucików dla niemowląt

Niedługo po urodzeniu dziecka rodzice muszą zmierzyć się z koniecznością zakupu pierwszych bucików niemowlęcych. Wbrew pozorom dokonanie właściwego wyboru wcale nie jest takie proste. Czym kierować się przy wyborze obuwia, by stopy dziecka mogły prawidłowo się rozwijać?

Odpowiedni rozmiar bucików niemowlęcych

Zasadniczym problemem zazwyczaj jest kwestia zmierzenia stópki dziecka. Jeszcze do niedawna popularną metodą było dokonywanie pomiaru za pomocą patyczka. Należało go przyłożyć do stópki dziecka i oznaczyć na nim odpowiednią długość, a następnie uciąć w zaznaczonym miejscu i z taką miarką dokonywać zakupów, wybierając buty o centymetr dłuższe od stópki dziecka. Wiele sklepów z obuwiem dziecięcym dysponuje jednak obecnie specjalnymi skanerami oraz miarkami, które wskazują wielkość stopy dziecka i sugerują odpowiedni rozmiar obuwia.

Czym charakteryzują się dobre buciki niemowlęce?

Dobre buciki niemowlęce powinno być przede wszystkim stabilne, a więc dobrze trzymać stópkę, a jednocześnie nie ograniczać przy tym jej ruchów oraz nie usztywniać za bardzo pięty. Lepsze będą zdecydowanie buciki wiązane, choć oczywiście te zapinane na rzep z pewnością okażą się łatwiejsze przy zakładaniu czy ściąganiu. Oprócz tego ważne, by buciki były wyściełane w środku materiałem naturalnym lub oddychającym, co pozwoli uchronić skórę przed nadmiernym poceniem i rozwijaniem się wewnątrz obuwia wszelkich bakterii. Najlepiej wybierać buty z zaokrąglonym noskiem, co umożliwi dziecku swobodne poruszanie paluszkami. Nie bez znaczenia jest też estetyka, choć oczywiście priorytetem podczas dokonywania zakupu powinna być przede wszystkim funkcjonalność.