Uspokajający smoczek dla malucha
Opinie na temat stosowania smoczków uspokajających u dzieci są podzielone. Jego stosowanie zależy od potrzeb i wieku dziecka, a korzystanie z niego z umiarem, a nie przy każdej nadarzającej się okazji, przyniesie z pewnością wiele korzyści. Prócz funkcji uspokajających i wyciszających smoczek spełnia jeszcze jedną rolę. Poprzez ssanie dziecko rozwija swoją żuchwę i pozostałe mięśnie twarzy. Przygotowuje je w ten sposób do kolejnych etapów w swoim rozwoju, czyli do jedzenia i mówienia. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie lub dzieci chorych smoczek jest wręcz wskazany. Uczy ich prawidłowego odruchu ssania, by mogły sprawnie ssać matczyną pierś, a także uspokaja i stymuluje ich emocje.
Smoczki z organicznego kauczuku
Decydując się na wprowadzenie smoczka, trzeba wziąć pod uwagę, że musi on być przede wszystkim bezpieczny i wykonany z naturalnych materiałów z odpowiednimi atestami. Maluch szybko go zaakceptuje pod warunkiem, że będzie odpowiedniego kształtu, rozmiaru i oczywiście miękkości. Mamy chętnie sięgają po duńskie smoczki Bibs (kliknij) produkowane z organicznego kauczuku pozyskiwanego z drzew Hevea. Smoczki te są bezpieczne i naturalne. Nie zawierają ftalanów i innych toksyn, mogących mieć jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Końcówki smoczków Bibs mają kształt kulki i idealnie mieszczą się w dziecięcej buzi niezależnie od tego, z której strony się je włoży. Są odpowiednio miękkie i elastyczne. Osłonki smoczków są okrągłe, z dziurkami ułatwiającymi oddychanie i przepływ powietrza. Dzięki temu, że nie dotykają dziecięcej buzi, nie stają się źródłem wysypek i zaczerwienionej skóry.
Umiejętne stosowanie i odpowiednia pielęgnacja
Smoczek uspokajający jak sama nazwa wskazuje powinien pełnić funkcje głównie wyciszającą i uspokajającą. Dzięki umiejętnemu podawaniu dziecku smoczka nie będzie w późniejszym okresie problemów z wadą wymowy lub wadą zgryzu. W związku z tym, gdy dziecko zaśnie należy smoczek wyjąć z buzi. Nie należy stosować go przy każdym dziecięcym płaczu i oczywiście dziecko nie powinno ssać go przez cały dzień. Dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka niezmiernie ważne jest utrzymanie higieny smoczka i jego wymiana. Smoczki Bibs po około 30 dniach należy wymienić, ponieważ dziecięce ssanie powoduje jego naturalne rozciągnięcie. W międzyczasie należy również zadbać o jego odpowiednią czystość. Można go myć w wodzie z mydłem, pozostawiając do wyschnięcia lub zalewać wrzątkiem, gdy zajdzie taka potrzeba. W razie jakiegokolwiek uszkodzenia należy go wymienić na nowy.