Wyprawka dla noworodka – co warto kupić?

Stworzenie idealnej wyprawki dla noworodka spędza rodzicom sen z powiek. Przyszłe mamy najchętniej rozpoczęłyby kompletowanie wyprawki od zaraz. Wyobrażają sobie, jakiej płci będzie dziecko, jak urządzić jego pokoik i – co najważniejsze – co będzie potrzebne takiemu maleństwu. O wyprawkę warto zadbać wcześniej, by wszystko było gotowe jeszcze przed przyjściem dziecka na świat.

Wyprawka dla noworodka – najważniejsze elementy

Pewne rzeczy są niezbędne przy małym dziecku. Ubranka, wanienka, kocyk czy pieluszki to elementy, które bezdyskusyjnie muszą znaleźć się w domu. Oprócz nich warto zadbać o odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne – dostosowane do potrzeb cienkiej skóry noworodka i bezpieczne. W kosmetyczce bobasa muszą się znaleźć: maść lub krem do pupy, płyn do mycia i balsam, a także krem na każdą pogodę. Jeśli maleństwo ma przyjść na świat wiosną czy latem, warto kupić także krem z filtrem. Bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcami lub obcinaczki do maleńkich paznokci i miękka szczotka do włosów lub grzebyk także są niezbędne. Ale czy to wszystko?

Co jeszcze warto kupić? 

Wyprawka dla noworodka nie kończy się na rzeczach niezbędnych – https://szumisie.pl/blog/wyprawka-dla-noworodka/. Warto ułatwić sobie początki z maluchem i zadbać także o swoje potrzeby. Odpowiednio dobrane elementy wyprawki sprawią, że rodzice i noworodek będą spokojniejsi. Należy także pamiętać o tym, że maluszek ma ogromną potrzebę bliskości. 

Przewijak

Jednym z przydatnych elementów jest przewijak. Dzięki niemu rodzice będą mogli przewijać dziecko bez zginania się. Zmiana pieluszki w nieodpowiedniej pozycji nawet kilkanaście razy na dobę nie zostaje obojętna kręgosłupowi. Przewijak można umieścić na łóżeczku lub specjalnej szafce. Obok niego w koszyczku powinny znaleźć się pieluszki, wilgotne chusteczki i krem do pupy.

Kokon niemowlęcy

Kokon jest idealny, gdy rodzice chcą mieć noworodka zawsze obok siebie. Łóżeczko przeważnie stoi w sypialni i nie jest mobilne. Kokon niemowlęcy zapewnia dziecku bezpieczeństwo także poza nim. Można go położyć na łóżku czy kanapie i doglądać noworodka, który obok mamy i taty będzie czuł się bezpieczniejszy. Sprawdzi się także podczas wyjazdów do bliskich.

Śpiworek do spania/otulacz

Noworodek nie powinien spać w nocy pod kołderką czy kocykiem. Bezpieczniejszym wyborem są śpiworki do spania. Zakłada się je maluszkowi podobnie do śpioszków – z zapięciem na ramionkach. Dzięki temu dziecko jest bezpieczne, a młodzi rodzice mogą spać spokojniej. W pierwszych tygodniach zamiast śpiworka można korzystać z otulacza.

Chusta do noszenia niemowlaka

Zdarza się, że dziecko jest spokojne tylko przy mamie. Odłożone do łóżeczka – płacze. W takim przypadku może pomóc chusta do noszenia dziecka. Wystarczy zamotać w nią maleństwo, które przytuli się do mamy i będzie towarzyszyć jej w codziennych obowiązkach. Można znaleźć modele, w które są bezpieczne od pierwszych dni życia. 

Pierwsze dni z noworodkiem potrafią być bardzo trudne. Warto zadbać o to, by wyprawka dla noworodka składała się z takim elementów, które pomogą także rodzicom.