Pomoc w nauce chodzenia

idealnie dobrane buty do nauki chodzenia

Dzieci stawiają swoje pierwsze kroki zazwyczaj w okolicy pierwszego roku życia. Niektóre maluchy szybciej garną się do poznawania świata na własnych nóżkach, co zazwyczaj jest ogromnym powodem do dumy dla ich rodziców. Niestety skrajne emocje wywołuje również sytuacja odwrotna – jeżeli dziecko w wieku półtora roku nie stawia jeszcze pierwszych kroków, to większość rodziców wpada w panikę – zupełnie niepotrzebnie – dzieci różnie się rozwijają i w różnym czasie zaczynają chodzić. Czasem można im trochę w tym pomóc, kupując na przykład buty do nauki chodzenia.

Na co zwrócić uwagę kupując pierwsze buty dla dziecka?

Zakup pierwszych dziecięcych bucików to przeżycie dla większości rodziców. Decydując się na buty do nauki chodzenia, większy nacisk niż na wygląd takiego obuwia należy położyć na jego praktyczne aspekty. Kluczową rolę odgrywa między innymi rozmiar bucików, który należy idealnie dopasować. Dziecko, które dopiero zaczyna chodzić, nie umie jeszcze powiedzieć, czy bucik jest za ciasny czy za luźny. Najlepiej metodą prób i błędów, przymierzając buciki na nóżkę wybrać model najlepiej pasujący do dziecięcej stópki. Drugim bardzo ważnym aspektem jest również rodzaj materiału, z jakiego jest wykonane obuwie. Najlepiej, jeżeli materiał ten w stu procentach będzie przepuszczał powietrze – pozwoli to na ochronę dziecięcej stópki przed nadmiernym poceniem i ewentualnymi otarciami.

Kiedy warto zastanowić się nad zakupem bucików?

Najlepszy czas na buciki niemowlęce to taki, kiedy dziecko ma za sobą już pierwsze kroki i zaczyna pokonywać coraz większe dystanse. Wówczas dobrze jest kupić buciki, które z jednej strony nie będą ograniczały ruchomości stopy, a z drugiej – pozwolą na jej prawidłowe kształtowanie się w procesie chodzenia. Warto pamiętać, iż w trosce o właściwy rozwój postawy u dziecka zdecydowanie lepiej jest kupować obuwie nowe niż używane!